piątek, 8 lipca 2011

Maskowanie nierównych ścian typu Retro

Dzisiaj chciałbym przedstawić jeden z prostszych a zarazem dość ciekawych efektów wykończenia wnętrz.
Tym efektem jest tynk dekoracyjny nanoszony za pomocą pacy.
Jak widać na powyższym moim zdjęciu efekt jest dość ciekawy. Możemy go uzyskać na dwa różne sposoby, tzn. tańszy i droższy.
Pierwszy sposób tańszy polega na tym że ścianę gruntujemy popolarnym zwykłym gruntem pod tynki ("takie białe mleczko") następnie za pomocą pacy i gładzi szpachlowej, najlepiej takiej na której pisze że da się nałożyć ją grubiej i nię pęka, tworzymy wzór dowolny na ścianie.
Co do wzoru to proponuje się nie dokładać do tego, jak i nie wymyślać sobie regularnego wzoru, gdyż wiem z doświadczenia że może być problem z powtarzalnością zwłaszcza na dużej ścianie. Generalnie rzecz biorąc im bardziej się do tego wzoru nie dołożymy to efekt końcowy będzie lepszy.
Następnym krokiem po wyschnięciu gładzi tj. najlepiej po min 24 godzinach, malujemy gładź farbą lateksową, bądź tańsza opcja to pomalowanie tej gładzi dwa razy gruntem, który był użyty pod tą gładź. Następnie na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy tzw. bejcę zabarwioną na odpowiedni kolor (bejce taką można dostać w większości sklepach z farbami), i po wyschnięciu mamy gotową ścian z zamaskowanymi wszelkimi nierównościami.
Drugi sposób to zagruntowanie powierzchni gruntem pod tynki i następnie nałożenie masy akrylowej specjalnej do takich efektów (masy takie również można dostać w większości sklepów z farbami). Masa taka ma swoje zalety gdyż jest bardziej elastyczna i troszeczkę lepiej formuje się ją przy nakładaniu. Czas jej schnięcia wynosi również 24 godziny. Masy jednkże nie musimy gruntować, za to możemy w celu lepszego wyeksponowania wzoru pomalować ją farbą lateksową z tzw. połyskiem i na tak przygotowaną powierzchnię nałożyć dopiero wyżej wspomnianą bejce.
Efekt końcowy jest przedstawiony na powyższym zdjęciu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz